본문 바로가기
동북이 교류 협력의 중심, 동북아시아지역자치단체연합

History

September 8, 2004

  • At the 5th General Assembly held in Heilongjiang Province, it was decided that the Standing Secretariat would be built in Gyeongsangbuk-do Province.

May 2, 2005

  • The Secretariat of the Association of North East Asia Regional Governments was established at the address “3F, Pohang Technopark, Pohang City, Gyeongsangbuk-do Province” with a “one bureau and two divisions” system.

January 1, 2006

  • First Secretary-General Lee Hae-doo was inaugurated

May 12, 2011

  • Second Secretary-General Kim Jae-hyo was inaugurated

April 1, 2015

  • Third Secretary-General Jun Jae-won was inaugurated

May 19, 2017

  • Fourth Secretary-General Hong Jong-kyoung was inaugurated

May 11, 2019

  • Fifth Secretary-General Kim Ok-Chae was inaugurated